OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Na stronie internetowej naszej parafii można zapoznać się z liturgicznymi czytaniami z dnia z komentarzem. W najbliższych dniach uruchomimy transmisję na żywo z kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku. Serdeczne Bóg zapłać panom, którzy poświęcili swój wysiłek i czas na zamontowanie kamery i uruchomienie transmisji.

 

  1. W Wielkim Tygodniu celebracje liturgiczne odbędą się w następującym porządku:

– od poniedziałku do środy Msze święte w kościele Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku o godz. 16.30 oraz w kościele Jana Pawła II na osiedlu o godz. 17.45.

 

W Triduum Paschalne celebracje odbywać się będą jedynie w kościele parafialnym w Chróstniku

– w Wielki Czwartek Msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00

– w Wielki Piątek o godz. 17.30 Droga Krzyżowa bez udziału wiernych, o godz. 18.00 liturgia Męki Pańskiej

– Wigilia Paschalna będzie celebrowana w sobotę o godz. 21.00

Wszystkie celebracje oraz codzienny różaniec o godz. 20.30 będą transmitowane na stronie internetowej naszej parafii.

 

  1. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

 

  1. Kościół parafialny i kościół pw. św. Jana Pawła II pozostają otwarte od rana do wieczornej Mszy św. Osoby, które pragną skorzystać z sakramentu pojednania prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, mailowy. Można również zapytać osobiście na plebanii. Kapłani będą się starali być do dyspozycji od rana do godzin celebracji liturgicznych.

 

  1. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych Mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć do soboty 11 kwietnia 2020 r. maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Od dnia 12 kwietnia br.czyli od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do odwołania w Mszach świętych i pozostałych celebracjach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę. Z tego powodu Wigilia Paschalna będzie celebrowana w Wielką Sobotę o godz. 24.00 w kościele parafialnym w Chróstniku. 

 

  1. Biskup Legnicki wydał następujące zarządzenia dotyczące sprawowania celebracji liturgicznych w czasie pandemii.

 

  1. Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej ulega przedłużeniu do odwołania i dotyczy wszystkich wiernych diecezji legnickiej oraz innych osób, które w tym czasie przebywają na jej terenie.
  2. W każdej Mszy świętej i w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę Ponieważ wypełnienie tego zalecenia będzie stwarzało praktyczne trudności, polecam, aby Msze święte były sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem usługujących, a także – nie więcej niż pięciu – osób upoważnionych przez Księdza Proboszcza, w pierwszej kolejności będą to osoby związane z uzgodnioną intencją mszalną. Stosowną informację na ten temat należy wywiesić na drzwiach kościołów oraz przekazać wiernym drogą internetową. Wierni, którzy mają uczestniczyć w liturgii, winni wchodzić do kościoła przez drzwi zakrystii lub innym bocznym wejściem. Na czas Eucharystii kościoły powinny być zamknięte, zaś w ciągu dnia, poza celebracjami, pozostawać otwarte.

(…)

Udzielam dyspensy wszystkim wiernym przebywającym na ternie diecezji legnickiej, którzy chcieliby uzyskać łaskę odpustu zupełnego, a w żaden sposób nie mogą albo mogą jedynie z wielką trudnością wyspowiadać się i przyjąć Komunię św.: mogą oni uzyskać odpust zupełny bez aktualnej spowiedzi i Komunii św., byleby tylko wzbudzili żal doskonały i mieli postanowienie przystąpienia do tych sakramentów, gdy tylko nadarzy się okazja, z zachowaniem pozostałych warunków odpustu.

Szczególnie ważna jest nasza wspólnotowa modlitwa różańcowa, w której łączymy się o godz. 20.30, połączona z Apelem Jasnogórskim. Wezwaniem do modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20.30 każdego dnia.

Należy przypomnieć wiernym, że zawsze mają możliwość usposobienia duszy do stanu łaski przez wzbudzenie w sobie aktu żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej. Katechizm Kościoła Katolickiego objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Pozostałe punkty zarządzenia można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii, w tym te dotyczące I Komunii świętej i bierzmowania.

 

Powierzamy miłosierdziu Bożemu zmarłych parafian. W tym tygodniu odeszła do Pana śp.:

Julia Tyrała

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Przez miłosierdzie Boże niech odpoczywają w pokoju. Amen.