Zarządzenie nr 1/2020
Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
z dnia 12 marca 2020 r.

 

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

 

  1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245
    i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa
    we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
    1. osobom w podeszłym wieku,
    2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
    3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
    4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności
ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

  1. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
    1. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
    2. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
    3. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
    4. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon,
      bez kontaktu bezpośredniego,
    5. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
    6. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
    7. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

 

  1. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała,
    tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

    1. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
    2. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
    3. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

 

  1. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
    1. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają
      na terminy późniejsze,
    2. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji
      w Internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
    3. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

 

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”. 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

 

 

Niektóre zalecenia Biskupa Legnickiego dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej:

  1. W ramach ogłoszeń duszpasterskich na wszystkich niedzielnych Mszach świętych 15 marca należy odczytać komunikat Rady Stałej KEP z 12 marca br. i poinformować wiernych o udzielonej przez Biskupa Legnickiego dyspensie zgodnej z treścią Komunikatu (dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do końca marca br.).
  2. Należy obowiązkowo i bezzwłocznie wprowadzić w życie wszystkie zalecenia wspomnianego Komunikatu, a następnie przypominać wiernym regularnie o wprowadzonych środkach ostrożności, zwłaszcza gdy chodzi o sposób udzielania Komunii świętej i przekazywanie znaku pokoju. Obowiązek ten spoczywa na Księżach Proboszczach parafii oraz wszystkich sprawujących w danym miejscu liturgię i sakramenty święte.

PONADTO

  1. Wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru albo do ust, albo na rękę, w następujący sposób. Jeśli do dyspozycji jest więcej niż jeden szafarz Komunii świętej, należy jej udzielać w dwóch rzędach bądź w różnych miejscach w kościele, z wyraźnym zaznaczeniem, gdzie Ciało Pańskie jest udzielane do ust, a gdzie na rękę. W przypadku jednego szafarza najpierw należy udzielić Komunii świętej osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a następnie tym, którzy chcą przyjąć ją do ust.

Powyższych zasad należy przestrzegać bezwzględnie, ponieważ jakiekolwiek mieszanie obu form całkowicie pozbawia je sensowności pod względem profilaktyki zakażeń.

  1. Należy pouczyć wiernych o sposobie przyjmowania Komunii świętej na rękę. Mianowicie: przystępujący do Komunii w wyraźnym geście wyciąga nałożone na siebie, skrzyżowane dłonie (lewą na prawej) w kierunku rozdzielającego Komunię świętą. Po otrzymaniu Hostii na lewą dłoń, prawą – w obecności szafarza – wkłada ją do ust. Jeśli zauważy, że na dłoni i palcach zostały niespożyte partykuły, również wkłada je do ust.
  2. Zalecam kapłanom, diakonom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, aby myli ręce odpowiednimi środkami dezynfekującymi nie tylko przed Mszą świętą, ale również bezpośrednio przed rozdzieleniem Ciała Pańskiego oraz po zakończeniu tej czynności.
  3. W czasie wszystkich Mszy świętych na koniec należy śpiewać Suplikację Święty Boże, Święty Mocny,a do modlitwy powszechnej dołączyć w tych dniach stosowne wezwania (o ustanie pandemii, o siłę i mądrość dla lekarzy i rządzących, o roztropność dla obywateli itp.).
  4. Proszę o całkowite odwołanie rekolekcji dla dzieci i młodzieży – tam gdzie się one jeszcze nie odbyły.
  5. Zalecam skrócenie rekolekcji wielkopostnych dla ogółu wiernych lub prowadzenie rekolekcji w ramach niedzielnych Mszy świętych bądź całkowite ich odwołanie – według roztropności duszpasterzy.
  6. Zobowiązuję wszystkich Księży Proboszczów, by nie organizowali spowiedzi wielkopostnej w ramach jednego dnia (zazwyczaj w czasie rekolekcji). Należy umożliwić wiernym taki sposób odbycia spowiedzi przedświątecznej, aby nie gromadziła ona nadmiernej liczby wiernych w jednym czasie. Trzeba zatem pomyśleć o wydłużeniu godzin spowiedzi w jej planowanych dniach oraz stale zachęcać wiernych do spowiadania się w różnych momentach całego Wielkiego Postu.
  7. Odwołuję wszystkie wizytacje kanoniczne w naszej diecezji zaplanowane na czas Wielkiego Postu. Księża Proboszczowie ustalą nowe terminy z Biskupem wizytującym dany dekanat.
  8. Do końca marca odwołuję wszelkie spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach diecezji legnickiej.

(…)

  1. Na koniec proszę Księży również o osobistą modlitwę i dzieła pokutne w intencji ustania pandemii. Zachęcam do modlitwy za osoby zmarłe na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o potrzebne siły dla służb medycznych, o mądrość i światło Ducha Świętego dla rządzących. Niech będzie nam pomocą prawda, którą kierował się Dawid, że wobec grożącego niebezpieczeństwa lepiej jest znajdować się w rękach Pana Boga niż wpaść w krąg zależności od jakichkolwiek ludzkich manipulacji (zob. 2 Sm 24,14). W takim duchu pozostawajmy w modlitwie z gotowością przyjmowania woli Boga – Pana historii.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wybory do Rady Duszpasterskiej odbędą się w późniejszym terminie. Informujemy, że jako kandydatów do Duszpasterskiej Rady Parafialnej i Duszpasterskiej Rady Ekonomicznej zostały zgłoszone osoby: Henryk Bąk, Jadwiga Gąsiorowska, Dariusz Gorzelnik, Dariusz Hapij, Józef Karendys, Mieczysław Lisicki, Monika Madarasz, Mirosław Mróz, Janusz Stachowski, Urszula Szafrowska, Magdalena Poźniak-Wiertelecka, Zygmunt Wróblewski, Henryk Wydra. 
  1. W niedziele Wielkiego Postu Gorzkie Żale są śpiewane po Mszach świętych o godz. 8.30 i 10.00 oraz o godz. 15.40 w kościele w Chróstniku. W dniu dzisiejszym zgodnie z zaleceniem księdza biskupa suplikacje będą śpiewane po wszystkich Mszach świętych. 
  1. Zgodnie z odczytanymi zaleceniami zostały usunięte kropielnice z wodą święconą  nie będzie jednego konkretnego dnia spowiedzi z udziałem kapłanów z dekanatu. Przypominamy, że z sakramentu spowiedzi można skorzystać codziennie w dni powszednie przed Mszą świętą, można też poprosić o spowiedź po Mszy świętej lub w innym terminie. Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu. W najbliższych tygodniach wszystkie nasze kościoły będą otwarte dla wiernych dla indywidualnej modlitwy od godzin rannych do wieczornej Mszy świętej a kościół pw. Marii Dominiki Mazzarello do godziny 18.00. 
  1. W poniedziałek o godz. 17.00 różaniec za zamarłych polecanych w wypominkach rocznych. 
  1. W piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.00 w kościele Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku oraz o 17.15 w kościele Jana Pawła II na osiedlu. Nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 19.00.

 

Powierzamy miłosierdziu Bożemu zmarłych parafian. W tym tygodniu odszedł do Pana śp.:

Józef Skrupski

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Przez miłosierdzie Boże niech odpoczywają w pokoju. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *